  • DSPIC33FJ32GP101T-I/SO
DSPIC33FJ32GP101T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32GP101T-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32GP101T-I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 11K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GP101 18 Pin 32MHz 3.3V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 8062
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32GP101T-I/SO
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32GP101
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    22mA