  • DSPIC33FJ32GP101T-I/SS
DSPIC33FJ32GP101T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32GP101T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32GP101T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
32KB 11K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GP101 20 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10483
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32GP101T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32GP101
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    15
  • Speed
    16 MHz
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    22mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Format
    FIXED-POINT
  • Length
    7.2mm