  • DSPIC33FJ32MC202-H/SO
DSPIC33FJ32MC202-H/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32MC202-H/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32MC202-H/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33F Series DSPIC33FJ32MC202 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ32MC202-H/SO Overview
There is a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available to save space. Using Surface Mount, it is mounted. In the package Tube, it is included. Devices with dsPIC core processors are available. It is important to keep the temperature at -40°C~150°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. There are 21 I/Os on the board. To find comparable components, use the DSPIC33FJ32MC202 base part number. The terminals are positioned at DUAL. 28 terminationals are present. In the Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33F series, this electrical component is found. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A total of 28 pins are required to construct this device. Mounting is performed in accordance with Surface Mount. It has a total of 28 pins on it. It falls under the category of Digital Signal Processors. In the device, there is a memory capacity of 32kB which may be used to store programs and data. The maximum supply current is set at 55mA. It performs extremely well at a frequency of 40MHz. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs. 3 counters/timers are currently active. Using an oscillator type Internal, it operates.
DSPIC33FJ32MC202-H/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ32MC202-H/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ32MC202-H/SO Microcontroller applications.
  • Oil and gas
  • Refrigerators
  • Equipment control
  • Toasters
  • Fax machines
  • Ipod
  • Hearing aids
  • Switches
  • Industrial instrumentation devices
  • Computer/laptop
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32MC202-H/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32MC202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    20 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    55mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    1024
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm