  • DSPIC33FJ64GP706-I/PT
DSPIC33FJ64GP706-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GP706-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GP706-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GP706 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ64GP706-I/PT Overview
Packaged in a 64-TQFP format. The board has 53 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of FLASH in its program memory. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the dsPIC™ 33F series of components. There is 64KB 64K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. There is 64kB memory size assigned to the part. DSPIC33FJ64GP706 is the base part number that you can use to find alternatives. Using a 40MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. A total of 9 timers/counters are included in the package. The pin count is 64. It has a total of 18 ADC channels. There are a total of 2 A/D converters on the device. There are 16 bits in total on an IC chip. There are 8 PWM channels used by the device in total.
DSPIC33FJ64GP706-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ64GP706-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ64GP706-I/PT Microcontroller applications.
  • Plant factories
  • Entertainment products
  • Dialysis machines
  • Hearing aids
  • Broadband technology
  • X-ray
  • Blenders
  • Dryers
  • Kindle
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GP706-I/PT
    Select All
  • Number of ADC Channels
    18
  • Number of PWM Channels
    8
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64GP706
  • Pin Count
  • Lead Pitch
    500μm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V