  • DSPIC33FJ64GS406-I/MR
DSPIC33FJ64GS406-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GS406-I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GS406-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33F Series DSPIC33FJ64GS406 64 Pin 40MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ64GS406-I/MR Overview
It comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package. It has a number of 58I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 16-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in dsPIC? 33F Series.
DSPIC33FJ64GS406-I/MR Features
dsPIC? 33F series
Base part number of DSPIC33FJ64GS406
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
DSPIC33FJ64GS406-I/MR Applications
  • Smartphone
  • Home video and audio
  • Toys
  • Automatic control
  • Measurement and control field
  • Entertainment products
  • DVD\DV\MP3 players
  • 3D printers
  • Christmas lights
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GS406-I/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64GS406
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    58
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    170mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm