  • DSPIC33FJ64MC204-E/PT
DSPIC33FJ64MC204-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64MC204-E/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64MC204-E/PT
Package:
44-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33F Series DSPIC33FJ64MC204 44 Pin 40MHz 3.3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
DSPIC33FJ64MC204-E/PT Overview
There is an option to purchase it in the 44-TQFP package, which saves space. Using Surface Mount, it is mounted. Tray is the package that contains it. Device with dsPIC core processor issupported. During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. The device has 35 I/Os. Based on the DSPIC33FJ64MC204 base part number, it can be compared with other components. A QUAD position is assigned to its terminals. In this case, there are 44 terminationals. The Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33F series contains this electrical component. Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER in order to monitor their performance. It is constructed with 44 pins. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. It has a total of 44 pins on it. Digital Signal Processors contains this component. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 64kB. It should be noted that 76mA represents the maximum supply current. Using a frequency of 40MHz, it is very efficient. Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it. A total of 5 timers/counters are present. An oscillator type Internal is required for it to work.
DSPIC33FJ64MC204-E/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33FJ64MC204-E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33FJ64MC204-E/PT Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • DVD\DV\MP3 players
  • Kindle
  • Leakage current tester
  • Hand-held metering systems
  • Home video and audio
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Printers
  • Home appliances
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64MC204-E/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64MC204
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    76mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    4096
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Number of DMA Channels
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm