  • DSS16-0045AS-TRL
DSS16-0045AS-TRL
advertisement
Manufacturer No:
DSS16-0045AS-TRL
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSS16-0045AS-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DSS16-0045AS-TRL
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 670mV @ 15A -55°C~175°C 500μA @ 45V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSS16-0045AS-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    670mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A