  • DSS2-60AT2AP
DSS2-60AT2AP
advertisement
Manufacturer No:
DSS2-60AT2AP
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSS2-60AT2AP
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
DSS2-60AT2AP
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~175°C 3-Termination Tube TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DSS2-60AT2AP
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.8W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    10A
  • Forward Voltage-Max
    0.75V