  • DTE2024S24
DTE2024S24
advertisement
Manufacturer No:
DTE2024S24
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-DTE2024S24
Package:
Module
Datasheet:
DTE2024S24
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTE2024S24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    DTE20 (20W)
  • Size / Dimension
    3.78Lx2.13W x 0.92 H 96.0mmx54.0mmx23.3mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Depth
    96mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Output Power
    20W
  • Current - Output 1
    835mA
  • Max Output Power
    20W
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    23.368mm