  • DTE4048S48-D
DTE4048S48-D
advertisement
Manufacturer No:
DTE4048S48-D
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-DTE4048S48-D
Package:
Module
Datasheet:
DTE4048S48-D
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTE4048S48-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    DTE40 (40W)
  • Size / Dimension
    4.41Lx2.51W x 1.01 H 112.0mmx63.8mmx25.6mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Output Power
    40W
  • Current - Output 1
    835mA
  • Max Output Power
    40W
  • Height
    25.654mm