  • DVF14-250-C
DVF14-250-C
advertisement
Manufacturer No:
DVF14-250-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DVF14-250-C
Quantity:
In Stock : 344
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DVF14-250-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • Depth
    7.4mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    20.6mm
  • Width
    7.37mm
  • Length - Overall
    0.810 20.57mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm