  • DVS-3R6D334T-R5
DVS-3R6D334T-R5
advertisement
Manufacturer No:
DVS-3R6D334T-R5
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-DVS-3R6D334T-R5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
DVS-3R6D334T-R5
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors .33F 3.6V -20+80% 12.5 x 8.5mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DVS-3R6D334T-R5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    DVS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Voltage - Rated
    3.6V
  • Capacitance
    330mF
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3.6V
  • Size Code
    5151
  • Positive Tolerance
    80%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm