  • DX-5R5H473U
DX-5R5H473U
advertisement
Manufacturer No:
DX-5R5H473U
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-DX-5R5H473U
Package:
Axial, Can - Horizontal
Datasheet:
Description:
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DX-5R5H473U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can - Horizontal
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DX
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    47mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C