  • DX-5R5V473U
DX-5R5V473U
advertisement
Manufacturer No:
DX-5R5V473U
HK JDW NO:
269-DX-5R5V473U
Package:
Axial, Can - Vertical
Datasheet:
Description:
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
DX-5R5V473U
  • Package / Case
    Axial, Can - Vertical
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Capacitance
    47mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120Ohm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    13mm