  • DX0508/YL/24
DX0508/YL/24
advertisement
Manufacturer No:
DX0508/YL/24
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-DX0508/YL/24
Package:
Datasheet:
DX0508/YL/24
Description:
LED Panel Mount Indicators Yel LED Indicator Wire Leads 24 Volt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DX0508/YL/24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ratings
    DC
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Wire Leads - 0.67 (17.00mm)
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    12.1 (307.34mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    24V
  • Current
    30mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Luminous Intensity
    400 mcd
  • Millicandela Rating
    400mcd
  • Illumination Color
    Yellow
  • Overall Height
    29.2mm