  • DZ-2R5D275G5T
DZ-2R5D275G5T
advertisement
Manufacturer No:
DZ-2R5D275G5T
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-DZ-2R5D275G5T
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP 2.7F -20% +80% 2.5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ-2R5D275G5T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    DZ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7F
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    SPECIAL CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.945 24.00mm
  • Length
    22mm