  • DZ1070N28KHPSA1
DZ1070N28KHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
DZ1070N28KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DZ1070N28KHPSA1
Package:
Module
Datasheet:
DZ1070N28KHPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.52V @ 3400A -40°C~150°C 150mA @ 2800V 2-Termination Bulk Module Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
DZ1070N28KHPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X2
  • Operating Temperature (Max)
    160°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150mA @ 2800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.52V @ 3400A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    1070A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2800V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1070A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    2800V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    35000A