  • DZ23C22-7-F
DZ23C22-7-F
advertisement
Manufacturer No:
DZ23C22-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DZ23C22-7-F
Datasheet:
DZ23C22-7-F
Purchasing and Inquiry
DZ23C22-7-F Overview
With this device, you can reverse voltages up to 5.67%.The impedance of this device is 55Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±5%.According to estimates, the zener current of the device is 22V.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 55Ohm ohm, which represents the opposition to alternating current.This electronic part is currently supplied with 5mA test current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.Using 22V as the voltage (Rated DC) is possible for this device.Using the reverse current peak, this device can work with 100nA amps.
DZ23C22-7-F Features
55Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance
100nA amp
DZ23C22-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DZ23C22-7-F applications of zener diode arrays.
Step5Bar-code shipping tag
DZ23C22-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    22V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DZ23C22
  • Impedance
    55Ohm
  • Power Dissipation
    300mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5.67%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    100nA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.4mm