  • DZ800S17K3HOSA1
DZ800S17K3HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DZ800S17K3HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DZ800S17K3HOSA1
Package:
Module
Datasheet:
DZ800S17K3HOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ800S17K3HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    780A @ 900V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 800A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    800A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1700V
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1700V