  • E1225L12B-FSR-CC
E1225L12B-FSR-CC
advertisement
Manufacturer No:
E1225L12B-FSR-CC
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-E1225L12B-FSR-CC
Package:
Datasheet:
E1225L12B-FSR-CC
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E1225L12B-FSR-CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.436lb 197.77g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Series
    E1225
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.142A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    1800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    55.0 CFM (1.54m3/min)
  • Noise
    32.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.120 in H2O (29.9 Pa)