  • E2A-M18KN16-M1-C2
E2A-M18KN16-M1-C2
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M18KN16-M1-C2
HK JDW NO:
607-E2A-M18KN16-M1-C2
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2A-M18KN16-M1-C2
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2A-M18KN16-M1-C2 Overview
We have included it with the package Cylinder, Threaded - M18 to make it easier for you. It is possible for proximity sensors to function well at -40°C~70°C. There are 4 pins on this electronic component. If you want to get the most out of proximity sensors, you should set the supply voltage to 24V. -25°C is the lowest operating temperature for proximity sensors. A proximity sensor's operating temperature cannot exceed 70°C. If you wish to ensure that the proximity sensors are operating properly, the rate should be 400Hz. ldeally, the reed switch's internal contacts should pass 200mA to make the proximity sensors work properly. You should set this electronic part's current to 10mA to maximize efficiency.
E2A-M18KN16-M1-C2 Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Supply Current: 10mA
E2A-M18KN16-M1-C2 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M18KN16-M1-C2 Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Lighting
  • Recycling plants
  • Non-ferrous objects detection
  • Automatic faucet
  • Detect position
  • Mobile Phones
  • Plastic object detection
  • Rice cookers
  • Office automation equipment
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M18KN16-M1-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Flush, Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    E2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz
  • Switching Frequency
    400Hz
  • Switching Current
    200mA
  • Length
    39mm