  • E2A-M18LN16-M1-B3
E2A-M18LN16-M1-B3
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M18LN16-M1-B3
HK JDW NO:
607-E2A-M18LN16-M1-B3
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2A-M18LN16-M1-B3
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2A-M18LN16-M1-B3 Overview
I've included it in the Cylinder, Threaded - M18 package for your convenience. If the proximity sensors are operated at a temperature of -40°C~70°C, they will perform well. The supply voltage of proximity sensors should be set to 24V for maximum efficiency. -40°C is the lowest operating temperature that proximity sensors can reach. A proximity sensor can only operate at 70°C.
E2A-M18LN16-M1-B3 Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M18LN16-M1-B3 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M18LN16-M1-B3 Proximity Sensors applications.
  • Plastic object detection
  • Tablets
  • Notebooks
  • TV
  • Office automation equipment
  • Display products
  • Collision detection on robots
  • Recycling plants
  • Rolling mills
  • Detect position
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M18LN16-M1-B3
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Housing Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
  • Response Frequency
    400Hz