  • E2A-M18LN16-M1-C2
E2A-M18LN16-M1-C2
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M18LN16-M1-C2
HK JDW NO:
607-E2A-M18LN16-M1-C2
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2A-M18LN16-M1-C2
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2A-M18LN16-M1-C2 Overview
I've included it in the Cylinder, Threaded - M18 package for your convenience. When the operating temperature is -40°C~70°C, proximity sensors will work well. The pins on this electronic component are 4. It is recommended that the supply voltage of proximity sensors be set to 24V for maximum efficiency. A proximity sensor's lowest operating temperature is -40°C. A proximity sensor cannot operate at a temperature higher than 70°C. Ensure that the proximity sensor switch performs its function by setting the rate to 400Hz. In order for proximity sensors to work properly, the internal contacts of the reed switch should pass 200mA.
E2A-M18LN16-M1-C2 Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M18LN16-M1-C2 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M18LN16-M1-C2 Proximity Sensors applications.
  • Counter System
  • Non-ferrous objects detection
  • Automation
  • Collision detection on robots
  • Mobile Phones
  • Air-conditioners
  • TV
  • Plastic object detection
  • Lighting
  • PC monitors
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M18LN16-M1-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Flush, Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    E2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz
  • Switching Frequency
    400Hz
  • Switching Current
    200mA
  • Length
    61mm