  • E2A-M30LN30-M1-B3
E2A-M30LN30-M1-B3
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M30LN30-M1-B3
HK JDW NO:
607-E2A-M30LN30-M1-B3
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2A-M30LN30-M1-B3
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2A-M30LN30-M1-B3 Overview
You will find it included in the Cylinder, Threaded - M30 package to make it easier for you. When the operating temperature is -40°C~70°C, proximity sensors are able to function properly. Maximum efficiency is achieved by setting proximity sensors' supply voltage to 24V. A proximity sensor can operate at a temperature of -40°C. Temperatures above 70°C are not allowed for proximity sensors.
E2A-M30LN30-M1-B3 Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M30LN30-M1-B3 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M30LN30-M1-B3 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Collision detection on robots
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Detect position
  • Assembly lines
  • Air-conditioners
  • Tablets
  • PC monitors
  • Automation
  • Smart toilets
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M30LN30-M1-B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    E2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    100Hz