  • E2B-M18LN10-WP-C1 5M
E2B-M18LN10-WP-C1 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2B-M18LN10-WP-C1 5M
HK JDW NO:
607-E2B-M18LN10-WP-C1 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2B Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2B-M18LN10-WP-C1 5M Overview
E2B-M18LN10-WP-C1 5M Features
E2B Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2B-M18LN10-WP-C1 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2B-M18LN10-WP-C1 5M Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Recycling plants
  • Lighting
  • Collision detection on robots
  • Non-ferrous objects detection
  • Self-driving cars
  • Counter System
  • Measurement of the distance from the target
  • Automation
  • TV
Step5Bar-code shipping tag
E2B-M18LN10-WP-C1 5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    E2B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz