  • E2B-M30KS15-WP-C2 5M
E2B-M30KS15-WP-C2 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2B-M30KS15-WP-C2 5M
HK JDW NO:
607-E2B-M30KS15-WP-C2 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2B Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2B-M30KS15-WP-C2 5M Overview
E2B-M30KS15-WP-C2 5M Features
E2B Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 250Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2B-M30KS15-WP-C2 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2B-M30KS15-WP-C2 5M Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Rice cookers
  • Air-conditioners
  • Display products
  • Automation
  • Parking
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Rolling mills
  • Anti-aircraft systems
Step5Bar-code shipping tag
E2B-M30KS15-WP-C2 5M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    E2B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    250Hz