  • E2B-M30LN30-WP-B1 2M
E2B-M30LN30-WP-B1 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2B-M30LN30-WP-B1 2M
HK JDW NO:
607-E2B-M30LN30-WP-B1 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2B Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2B-M30LN30-WP-B1 2M Overview
E2B-M30LN30-WP-B1 2M Features
E2B Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2B-M30LN30-WP-B1 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2B-M30LN30-WP-B1 2M Proximity Sensors applications.
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Count different applications
  • Measurement of the distance from the target
  • Office automation equipment
  • Recycling plants
  • Air-conditioners
  • Non-ferrous objects detection
  • Automation
  • Rice cookers
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
E2B-M30LN30-WP-B1 2M
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Response Frequency
    100Hz