  • E2B-M30LS15-M1-C1
E2B-M30LS15-M1-C1
advertisement
Manufacturer No:
E2B-M30LS15-M1-C1
HK JDW NO:
607-E2B-M30LS15-M1-C1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2B-M30LS15-M1-C1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2B Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2B-M30LS15-M1-C1 Overview
Cylinder, Threaded - M30 includes it for your convenience. Operating temperatures of -25°C~70°C can be suitable for proximity sensors. Electronic components have 4 pins. To maximize the efficiency of proximity sensors, it is recommended that the supply voltage be set to 30V. It is important that the rate of the proximity sensor switch be set to 250Hz to ensure that it is properly functioning. The proximity sensors work best if the reed switch's internal contacts pass 200mA. In order to maximize efficiency, you should set this electronic part's current to 200mA. The frequency of proximity sensor should be 250Hz to make it work.
E2B-M30LS15-M1-C1 Features
E2B Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Supply Current: 200mA
E2B-M30LS15-M1-C1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2B-M30LS15-M1-C1 Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Smart toilets
  • Mobile Phones
  • Office automation equipment
  • Anti-aircraft systems
  • Automatic faucet
  • Air-conditioners
  • Rolling mills
Step5Bar-code shipping tag
E2B-M30LS15-M1-C1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    66mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Operating Supply Current
    200mA
  • Thread Size
    M30
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Max Frequency
    250Hz
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    250Hz
  • Switching Current
    200mA