  • E2E-X10D1-M1G-T1
E2E-X10D1-M1G-T1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10D1-M1G-T1
HK JDW NO:
607-E2E-X10D1-M1G-T1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X10D1-M1G-T1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X10D1-M1G-T1 Overview
In order to make things easier for you, it's included in the Cylinder, Threaded - M30 package. When the operating temperature is -25°C~70°C, proximity sensors can function well. In order to maximize the efficiency of proximity sensors, it is recommended that the supply voltage be set to 24V. A proximity sensor's lowest operating temperature is -25°C. In order for proximity sensors to function properly, the operating temperature must not exceed 70°C.
E2E-X10D1-M1G-T1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10D1-M1G-T1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10D1-M1G-T1 Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Self-driving cars
  • Mobile Phones
  • Wearables
  • Tablets
  • Parking
  • Plastic object detection
  • Collision detection on robots
  • Display products
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10D1-M1G-T1
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
  • Response Frequency
    400Hz