  • E2E-X10ME2 5M
E2E-X10ME2 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10ME2 5M
HK JDW NO:
607-E2E-X10ME2 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
10V~40V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X10ME2 5M Overview
E2E-X10ME2 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10ME2 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10ME2 5M Proximity Sensors applications.
  • Wearables
  • Air-conditioners
  • TV
  • Non-ferrous objects detection
  • Anti-aircraft systems
  • Office automation equipment
  • Lighting
  • Recycling plants
  • Count different applications
  • Self-driving cars
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10ME2 5M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Response Frequency
    200Hz