  • E2E-X10Y1-W
E2E-X10Y1-W
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10Y1-W
HK JDW NO:
607-E2E-X10Y1-W
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
20VAC~264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X10Y1-W Overview
E2E-X10Y1-W Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 20VAC~264VAC
Response Frequency: 25Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10Y1-W Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10Y1-W Proximity Sensors applications.
  • Self-driving cars
  • Lighting
  • Usage in Security
  • Recycling plants
  • Automation
  • Air-conditioners
  • Assembly lines
  • Parking
  • Collision detection on robots
  • Office automation equipment
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10Y1-W
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    20VAC~264VAC
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,4,6,12,13
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
  • Response Frequency
    25Hz