  • E2E-X14MD1S-M1
E2E-X14MD1S-M1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X14MD1S-M1
HK JDW NO:
607-E2E-X14MD1S-M1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E-X14MD1S-M1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X14MD1S-M1 Overview
We have included it with the Cylinder, Threaded - M18 package in order to make your life easier. It is possible to use the proximity sensors at -25°C~70°C. Proximity sensors should have their supply voltage set to 24V for maximum effectiveness.
E2E-X14MD1S-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.551 (14mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X14MD1S-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X14MD1S-M1 Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Lighting
  • Measurement of the distance from the target
  • Automatic faucet
  • Contact less switching
  • Mobile Phones
  • Home appliances
  • Usage in Security
  • Recycling plants
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X14MD1S-M1
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2010
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Sensing Distance
    0.551 (14mm)
  • Response Frequency
    400Hz
  • Height
    29mm
  • Length
    55mm
  • Width
    29mm