  • E2E-X16MB212-R 2M
E2E-X16MB212-R 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X16MB212-R 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X16MB212-R 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
E2E-X16MB212-R 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
E2E-X16MB212-R 2M Overview
E2E-X16MB212-R 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.63 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X16MB212-R 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X16MB212-R 2M Proximity Sensors applications.
  • Count different applications
  • Contact less switching
  • Parking
  • Non-ferrous objects detection
  • Display products
  • Home appliances
  • Smart toilets
  • Anti-aircraft systems
  • Recycling plants
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X16MB212-R 2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    E2E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.63 (16mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz