  • E2E-X16MB218 2M
E2E-X16MB218 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X16MB218 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X16MB218 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E-X16MB218 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X16MB218 2M Overview
E2E-X16MB218 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.63 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X16MB218 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X16MB218 2M Proximity Sensors applications.
  • TV
  • Measurement of the distance from the target
  • Recycling plants
  • Display products
  • Counter System
  • Rice cookers
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Automatic faucet
  • Assembly lines
  • Parking
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X16MB218 2M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.63 (16mm)
  • Response Frequency
    400Hz