  • E2E-X1R5C18 2M
E2E-X1R5C18 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X1R5C18 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X1R5C18 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
E2E-X1R5C18 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
E2E-X1R5C18 2M Overview
E2E-X1R5C18 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5C18 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X1R5C18 2M Proximity Sensors applications.
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Parking
  • Notebooks
  • Smart toilets
  • PC monitors
  • Automation
  • Lighting
  • Plastic object detection
  • Counter System
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X1R5C18 2M
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Response Frequency
    2kHz