  • E2E-X1R5C2L8-M5
E2E-X1R5C2L8-M5
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X1R5C2L8-M5
HK JDW NO:
607-E2E-X1R5C2L8-M5
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
E2E-X1R5C2L8-M5
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
E2E-X1R5C2L8-M5 Overview
E2E-X1R5C2L8-M5 Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5C2L8-M5 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X1R5C2L8-M5 Proximity Sensors applications.
  • PC monitors
  • Smart toilets
  • TV
  • Non-ferrous objects detection
  • Recycling plants
  • Automation
  • Anti-aircraft systems
  • Contact less switching
  • Mobile Phones
  • Self-driving cars
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X1R5C2L8-M5
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Response Frequency
    2kHz