  • E2E-X1R5E1-M1
E2E-X1R5E1-M1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X1R5E1-M1
HK JDW NO:
607-E2E-X1R5E1-M1
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
Description:
10V~40V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M8 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2E-X1R5E1-M1 Overview
It is included with the Cylinder, Threaded - M8 package as a convenience to you. A temperature of -40°C~85°C is suitable for the operation of the proximity sensors. Electronic components have 4 pins. A proximity sensor's supply voltage should be set to 30V for maximum efficiency. For the proximity sensors to perform their function, the rate should be 2kHz. There is a maximum voltage of 40V that can be applied to proximity sensors without damaging them in a DC circuit. As a consequence, the DC circuit must not have a lower current than 10V, otherwise, potential dangers will arise. It is possible to operate the electronic components with an output range of 200mA. When the supply current is 13mA, the proximity sensors will work normally.
E2E-X1R5E1-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Measurement Range-Max: 1.5 mm
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5E1-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X1R5E1-M1 Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Collision detection on robots
  • TV
  • Measurement of the distance from the target
  • Notebooks
  • Tablets
  • Automatic faucet
  • PC monitors
  • Anti-aircraft systems
  • Air-conditioners
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X1R5E1-M1
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Brackets, DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2001
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Nominal Supply Current
    13mA
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
    LED
  • Max Supply Voltage (DC)
    40V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V
  • Switching Frequency
    2kHz
  • Output Range
    200mA
  • Measurement Range-Max
    1.5 mm
  • Measurement Range-Min
    1.5 mm
  • Height
    15mm
  • Length
    37mm
  • Width
    15mm