  • E2E-X20MD15 2M
E2E-X20MD15 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X20MD15 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X20MD15 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X20MD15 2M Overview
E2E-X20MD15 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X20MD15 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X20MD15 2M Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Measurement of the distance from the target
  • Office automation equipment
  • Lighting
  • Wearables
  • TV
  • Usage in Security
  • Collision detection on robots
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X20MD15 2M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IP67
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)