  • E2E-X50MC2L30 2M
E2E-X50MC2L30 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X50MC2L30 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X50MC2L30 2M
Datasheet:
E2E-X50MC2L30 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X50MC2L30 2M Overview
E2E-X50MC2L30 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.969 (50mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X50MC2L30 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X50MC2L30 2M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Recycling plants
  • Office automation equipment
  • Detect position
  • Display products
  • Automation
  • Anti-aircraft systems
  • Rolling mills
  • Non-ferrous objects detection
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X50MC2L30 2M
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.969 (50mm)
  • Response Frequency
    100Hz