  • E2K-C25ME2-8 2M
E2K-C25ME2-8 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2K-C25ME2-8 2M
HK JDW NO:
607-E2K-C25ME2-8 2M
Package:
Cylinder
Datasheet:
E2K-C25ME2-8 2M
Description:
10V~40V Capacitive Cylinder E2K Series Plastic Cable with Connector Cylinder
Purchasing and Inquiry
E2K-C25ME2-8 2M Overview
E2K-C25ME2-8 2M Features
E2K Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.118 ~ 0.984 (3mm ~ 25mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 70Hz
Package / Case: Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2K-C25ME2-8 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2K-C25ME2-8 2M Proximity Sensors applications.
  • Self-driving cars
  • Air-conditioners
  • Rolling mills
  • Parking
  • Notebooks
  • Usage in Security
  • Detect position
  • Display products
  • Lighting
  • Measurement of speed, direction rotation
Step5Bar-code shipping tag
E2K-C25ME2-8 2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2012
  • Series
    E2K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.118 ~ 0.984 (3mm ~ 25mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    70Hz