  • E2K-X15MY1
E2K-X15MY1
advertisement
Manufacturer No:
E2K-X15MY1
HK JDW NO:
607-E2K-X15MY1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2K-X15MY1
Description:
90VAC~250VAC Capacitive Cylinder, Threaded - M30 E2K Series Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M30 3-Pin
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
E2K-X15MY1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Number of Pins
    3
  • Housing Material
    ABS
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2007
  • Series
    E2K
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Supply
    90VAC~250VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Operating Supply Current
    15mA
  • Contact Current Rating
    200mA
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    10Hz
  • Height
    42mm
  • Length
    80mm
  • Width
    42mm