  • E2QW-N15T1-M4
E2QW-N15T1-M4
advertisement
Manufacturer No:
E2QW-N15T1-M4
HK JDW NO:
607-E2QW-N15T1-M4
Package:
Module
Datasheet:
E2QW-N15T1-M4
Description:
20VDC~150VDC 20VAC~150VAC Inductive Module E2Q Series Diecast Metal Connector Module 2-Pin
Purchasing and Inquiry
E2QW-N15T1-M4 Overview
As an added convenience, the Module package includes it. A temperature of 0°C~70°C is a suitable operating temperature for proximity sensors. This electronic component has 2 pins. It is possible to operate proximity sensors at 0°C. Neither the proximity sensors nor their operating temperatures may exceed 70°C.
E2QW-N15T1-M4 Features
E2Q Series
Operating Temperature: 0°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 20VDC~150VDC 20VAC~150VAC
Response Frequency: 10Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2QW-N15T1-M4 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2QW-N15T1-M4 Proximity Sensors applications.
  • Measurement of the distance from the target
  • Wearables
  • Parking
  • Non-ferrous objects detection
  • Home appliances
  • Air-conditioners
  • Mobile Phones
  • Count different applications
  • Lighting
  • Display products
Step5Bar-code shipping tag
E2QW-N15T1-M4
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    2
  • Material - Body
    Diecast Metal
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    E2Q
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Number of Positions
    9
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    20VDC~150VDC 20VAC~150VAC
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Cable Length
    2mm
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    10Hz
  • Height
    69.1mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm