  • E2SQ23UG100
E2SQ23UG100
advertisement
Manufacturer No:
E2SQ23UG100
HK JDW NO:
607-E2SQ23UG100
Package:
Module
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Module E2S Series Plastic Connector Module
Purchasing and Inquiry
E2SQ23UG100 Overview
E2SQ23UG100 Features
E2S Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.098 (2.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2SQ23UG100 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2SQ23UG100 Proximity Sensors applications.
  • Detect position
  • Count different applications
  • Collision detection on robots
  • Air-conditioners
  • Self-driving cars
  • Automatic faucet
  • Usage in Security
  • Display products
  • Rolling mills
  • TV
Step5Bar-code shipping tag
E2SQ23UG100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    E2S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC/NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.098 (2.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1kHz