  • E2UAA18-11.0592M
E2UAA18-11.0592M
advertisement
Manufacturer No:
E2UAA18-11.0592M
Manufacturer:
Ecliptek
HK JDW NO:
3402-E2UAA18-11.0592M
Package:
0592
Datasheet:
E2UAA18-11.0592M
Description:
E2UAA18-11.0592M datasheet pdf and Crystals product details from Ecliptek stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E2UAA18-11.0592M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    0592
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Metal
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    AT-CUT CRYSTAL
  • HTS Code
  • Frequency
    11.0592MHz
  • Frequency Stability
    100 ppm
  • Lead Pitch
    4.88mm
  • Physical Dimension
    L11.18XB4.7XH3.68 (mm)/L0.44XB0.185XH0.145 (inch)
  • Operating Frequency
    11.0592MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Frequency Tolerance
    0.005%
  • Drive Level
    1000 µW
  • Aging
    5 PPM/YEAR
  • Crystal/Resonator Type
    PARALLEL - FUNDAMENTAL
  • Height
    3.683mm
  • Length
    11.176mm
  • Width
    4.699mm