  • E36D500LPN473TD79M
E36D500LPN473TD79M
advertisement
Manufacturer No:
E36D500LPN473TD79M
HK JDW NO:
856-E36D500LPN473TD79M
Description:
U36D 47000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 18.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D500LPN473TD79M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    U36D
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47000μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.5mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    18.1A
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm