  • E36D800HPN103MA92M
E36D800HPN103MA92M
advertisement
Manufacturer No:
E36D800HPN103MA92M
HK JDW NO:
856-E36D800HPN103MA92M
Description:
U36D 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D800HPN103MA92M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    U36D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    10000μF
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18.2mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.6A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.24A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    3.625 92.08mm