  • E37L421CPN392MDD0M
E37L421CPN392MDD0M
advertisement
Manufacturer No:
E37L421CPN392MDD0M
HK JDW NO:
856-E37L421CPN392MDD0M
Description:
U37L 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37L421CPN392MDD0M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    13.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.471A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.157 131.00mm