  • E37L501CPN472MFB7M
E37L501CPN472MFB7M
advertisement
Manufacturer No:
E37L501CPN472MFB7M
HK JDW NO:
856-E37L501CPN472MFB7M
Description:
U37L 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.5A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37L501CPN472MFB7M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.504Dia 89.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    16.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.265A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    89mm
  • Height Seated (Max)
    4.646 118.00mm