  • E3AS-L80MN-M3J 0.3M
E3AS-L80MN-M3J 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E3AS-L80MN-M3J 0.3M
HK JDW NO:
607-E3AS-L80MN-M3J 0.3M
Package:
Description:
10V~30V E3AS-L Series Teaching Method Background Suppression -25°C~55°C
Purchasing and Inquiry
E3AS-L80MN-M3J 0.3M Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -25°C~55°C in order to ensure reliable operation. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V~30V. A response time of 1ms is considered ideal for photoelectric sensors.
E3AS-L80MN-M3J 0.3M Features
Sensing Distance: 0.394 ~ 3.150 (10.00mm ~ 80.00mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~55°C
E3AS-L Series
E3AS-L80MN-M3J 0.3M Applications
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Automatic doors
  • Counting small objects
  • Material handling
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Automotive industry
  • Measuring distance
Step5Bar-code shipping tag
E3AS-L80MN-M3J 0.3M
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Series
    E3AS-L
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IEC 60529 IP67, IP69K
  • Output Configuration
    NPN
  • Cable Length
    11.81 300.00mm
  • Response Time
    1ms
  • Adjustment Type
    Teaching Method
  • Sensing Distance
    0.394 ~ 3.150 (10.00mm ~ 80.00mm)