  • E4K212B7104MD-T
E4K212B7104MD-T
advertisement
Manufacturer No:
E4K212B7104MD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-E4K212B7104MD-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
E4K212B7104MD-T
Purchasing and Inquiry
E4K212B7104MD-T Overview
When seated, the height reaches 0.033 0.85mm.Size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm is used.It has a temperature coefficient of X5R.In a 0805 (2012 Metric) case, the product is packaged.It has a 500μm terminal pitch.Rated DC of 16V is the voltage at which this electrical part operates.
E4K212B7104MD-T Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of X5R
a 500μm terminal pitch
E4K212B7104MD-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden E4K212B7104MD-T applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
E4K212B7104MD-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric
    X7R
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V